českyenglish

Natáčení v kostele U Salvátora v Praze

 

 Střípky z natáčení a rozhovor s Vojtěchem Dykem můžete shlédnout zde:

video z natáčení

15.10. 2015 proběhlo celodenní natáčení skladby LÉČIVÁ POSELSTVÍ HUDBY I - SÍLA HARMONIE

orchestřiště prázdné pro web

 

Kateřina Konrádová - autorka projektu LÉČIVÁ POSELSTVÍ HUDBY, se skladatelem a dirigentem Varhanem Orchestrovičem Bauerem a Západočeským symfonickým orchestrem doplněným o další hudebníky. Magické prostředí a hlavně skvělá akustika kostela U Salvátora v Praze daly celému dni velmi příjemnou atmosféru.

 

KK Varhan a orchestr na šířku pro web

 

Dirigentská taktovka Varhana Orchestroviče Bauera.

dirigentská taktovka pro web 

Ukázka partitury.

Natáčení bylo pro většinu hudebníků velmi náročné, jelikož skladba obsahuje dlouhé úseky, které se s různou intenzitou opakují, a bylo velmi obtížné se v notách neztratit, zejména pak i proto, že samotná hudba působila relaxačně i na samotné hudebníky.

 

partitura dirigenta pro web

 

Na konci natáčení byla únava znát na všech účastnících projektu. Obdiv patří určitě všem hráčům na smyčcové nástroje, kteří museli vydržet dlouhé úseky ve velmi pomalém a nekonečně se opakujícím tempu.

 

orchestr pro web

 

Skladba je podle vyjádření zúčastněných posluchačů i participujících hudebníků geniálně napsaná. Úplně první dojmy hudebníků byly komické, jelikož nechápali, proč mají v partituře tak málo not a proč se donekonečna opakují motivy. Pak pochopili, že jde o spirituální léčebnou hudbu a ponořili se do její tvorby. Postupně měnili výraz ve spokojenější a relaxovanější. Málokdo by věřil, že se dá zrelaxovat na hudbu, ve které tak velkou roli hrají perkuse, zejména tympány, zvonkohra, xylofon, bubny. Varhan docílil efektu, jakoby posluchače nejprve vyburcoval k probuzení všech nežádoucích emocí a vyhnal tyto emoce ven z těla, a pak člověka od fyzického těla odpojí, aby úplně zrelaxoval. Hudbu je ale nutné poslouchat opravdu vleže a plně se nechat unést. Rozhodně není určena pro hromadný poslech nebo poslech v autě. Emoce, které vzbuzuje, vedou ke ztrátě koncentrace. 

 

bicí pro web

 

gong pro web

 

zvonkohra a dřevěný xylofon pro web

 

tympány pro web

 

Závěrečná část s improvizací Vojty Dyka je naprosto úchvatná. Božský orchestr doprovázený andělským hlasem a pak nekonečně dlouho mizející hudba do ztracena za zvuků přírody, které Vojta sám vytváří. Vojta Dyk bravurně zaimprovizoval a skladbu svým hlasem podmaloval na první pokus ihned po krátké zkoušce, kdy se se skladbou poprvé seznámil. Celou dobu natáčení byl milý, usměvavý, ochotný, a přestože na něm byla znát jistá únava (nevím, jestli ho relaxovala naše hudba nebo byl důvod jinde), podal fantastický výkon.

 

Vojta a Varhan se domlouvají pro web

 

Vojta a Varhan zblízka pro web

 

 

 

 


© 2015 Kateřina Konrádová